AC Lim's answer to Jovel's Primary 6 Maths Measurement Singapore question.

done {{ upvoteCount }} Upvotes
clear {{ downvoteCount * -1 }} Downvotes
AC Lim
Ac Lim's answer
3179 answers (A Helpful Person)
1st
1 doughnut —-> $1.20
6 doughnuts—-> $7.20
Buy 6 the 7th at half price, @ $0.60
Therefore 7 doughnuts—> $7.80
$96 / $7.80 = 12 sets of 7 doughnuts Remainder $2.40
12 x 7 = 84 doughnuts
$2.40 can buy 2 doughnuts
Therefore $98 can buy 84+2= 86 doughnuts.
Jovel
Jovel
3 months ago
Thank you
Jovel
Jovel
3 months ago
Thabk