Ask Singapore Homework?
Upload a photo of a Singapore homework and someone will email you the solution for free.
Question
secondary 4 | E Maths
2 Answers Below
Anyone can contribute an answer, even non-tutors.
Someone please help me with this thanks in advance
The down payment made is 10% of $3999, or $399.90.
The unpaid sum at this moment is $3599.10. This value will attract 4% interest until the sum is paid. The question is very ambiguous, in the sense that they did not mention specifically whether simple or compound interest is charged.
Assume compound interest at a rate of 4% per annum for 2 years (24 months), compounded annually.
Amount in 2 years
= P (1 + r%)^n
= 3599.10 x (1 + 4%)^2
= 3892.78656
This is the sum to be paid in 24 monthly installments.
Value of each installment
= 3892.78656 / 24
= $162.19944
= $162.20
Interest charged on the $3599.10
= PRT%
= 3599.10 (4%) (2)
= $287.928
Total sum paid in installments
= 3599.10 + 287.928
= $3887.028
This is to be divided into 24 monthly installments.
Value of each installment
= 3887.028 / 24
= $161.9595
= $161.96
And the phrasing in the question usually implies that it's compound interest. It's actually quite common for this syllabus (and other syllabi as well)
Edit :
It appears that the question wants annual compounding, monthly payments, which is less common but still occurs in real life. The majority of loans compound monthly though.
Amount in 2 years
= P (1 + r%)^n
= 3599.10 x (1 + 4%/12)^(2 x 12)
= 3898.339824
This is the sum to be paid in 24 monthly installments.
Value of each installment
= 3898.339824 / 24
= $162.430826
= $162.43
E.g. about 0.005% interest is compounded and paid monthly for most savings accounts.
The bank is effectively the borrower/debtor in this case and pays the account holder monthly, similar to how
the purchaser pays the monthly installment. Exception is that the bank doesn't pay the principal deposited amoun
That's $3886.98 of interest on $3599.10 of principal amount, which is 1.08 times. Crazy
total to be paid
= P(1 + r/100)ⁿ
= $3599.10(1 + 4/100)¹
= $3743.064
Monthly installments
= $3743.064 ÷ 12
= $311.922
See 2 Answers
=399.9
Balance =3999-399.9
=3599.1
Using simple interest formula, where A is total amount with interest
A=P(1+rt)
A= 3599.1[1+0.04(2)]
=3887.028
Monthly payment = 3887.028 ÷ 24
=161.9595
= 161.96