Ask Singapore Homework?

Upload a photo of a Singapore homework and someone will email you the solution for free.



Question

primary 5 | Maths | Whole Numbers
One Answer Below

Anyone can contribute an answer, even non-tutors.

Answer This Question
rick
Rick

primary 5 chevron_right Maths chevron_right Whole Numbers chevron_right Singapore

hel

Date Posted: 1 week ago
Views: 22

See 1 Answer

done {{ upvoteCount }} Upvotes
clear {{ downvoteCount * -1 }} Downvotes
Shawn Wong
Shawn Wong's answer
50 answers (Tutor Details)
1st
I am assuming here you are unsure how to find per unit cost. So taking Butter as an example, to find per unit cost, we take 6/250 = $0.024/per gram. Since 1 cupcake uses 100g, so $0.024 * 100 = $2.40. Similar explanation for the rest.
Shawn Wong
Shawn Wong
1 week ago
By the way, just take note that my answer/table should be for the cost of 8 cupcakes, so you will need to divide by 8 to get the cost of one cupcake.