Ask Singapore Homework?

Upload a photo of a Singapore homework and someone will email you the solution for free.



Question

primary 6 | Maths | Measurement
One Answer Below

Anyone can contribute an answer, even non-tutors.

Answer This Question
Zeenath
Zeenath

primary 6 chevron_right Maths chevron_right Measurement chevron_right Singapore

Please

Date Posted: 5 months ago
Views: 31
Eric Nicholas K
Eric Nicholas K
5 months ago
The difference in the cost of ALL the apples and all the oranges is $90, or 9000 cents.

The difference in the cost of ONE apple and one orange is $0.20, or 20 cents.

There must have been 9000/20 = 450 apples and 450 oranges being sold.

See 1 Answer

done {{ upvoteCount }} Upvotes
clear {{ downvoteCount * -1 }} Downvotes
Tay Zhi Xiang
Tay Zhi Xiang's answer
11 answers (Tutor Details)
1st