Ask Singapore Homework?

Upload a photo of a Singapore homework and someone will email you the solution for free.



Question

primary 5 | Maths | Decimals
One Answer Below

Anyone can contribute an answer, even non-tutors.

Answer This Question
Blink_reveluv
Blink_reveluv

primary 5 chevron_right Maths chevron_right Decimals chevron_right Singapore

Hard

Date Posted: 1 month ago
Views: 22
J
J
1 month ago
5 pears + 5 mangoes
8 pears + 4 mangoes

They cost the same.

Find the difference by removing the number of fruits in common.


8 pears - 5 pears = 3 pears
5 mangoes - 4 mangoes = 1 mango

So 3 pears cost the same as 1 mango.

Mango = 3 units
Pear = 1 unit

Difference = 2 units = $3.70

Cost of 1 pear = 1 unit = $3.70 ÷ 2 = $1.85
Cost of 1 mango = $1.85 x 3 = $5.55

See 1 Answer

done {{ upvoteCount }} Upvotes
clear {{ downvoteCount * -1 }} Downvotes
Franklin Lee
Franklin Lee's answer
8 answers (Tutor Details)
1st
Use simultaneous equations
Blink_reveluv
Blink_reveluv
1 month ago
Thx good answer