Ask Singapore Homework?
Upload a photo of a Singapore homework and someone will email you the solution for free.
Question
primary 6 | Maths
| Percentage
No Answers Yet
Anyone can contribute an answer, even non-tutors.
Thanks in advance!
40% = 160
$1.50 x 160 = $240
100% = $1.50
[20% discount] 80% = $1.20
remainder = 400 - 160 = 240
30% of remainder = 0.3 x 240 = 72
$1.20 x 72 = $86.40
Sale with profits = 240+86.40
= $326.40
pencils w. profits = 72+160 = 232
cost price of 232 m. pencils
= 326.40 - 71.20
= $255. 20
cost price of 1 m. pencil
= 255.20 / 232
= $1.10
cost price of 400 m. pencils
= $1.10 x 400
= $440