Ask Singapore Homework?

Upload a photo of a Singapore homework and someone will email you the solution for free.



Question

Primary 4 | Maths
One Answer Below

Anyone can contribute an answer, even non-tutors.

Answer This Question
Seow Yu Xuan
Seow Yu Xuan

Primary 4 chevron_right Maths chevron_right Singapore

Please help

Date Posted: 4 months ago
Views: 54
Eric Nicholas K
Eric Nicholas K
4 months ago
One lollipop costs $1

Buy 3 lollipops, get 1 free

So 3 lollipops cost $3, but then you get 1 free so the fourth lollipop costs nothing

So 4 lollipops cost $3

36 = 9 x 4

36 lollipops = 9 sets of 4 lollipops each

Cost of 36 lollipops
= 9 sets of $3
= 9 x $3
= $27

See 1 Answer

done {{ upvoteCount }} Upvotes
clear {{ downvoteCount * -1 }} Downvotes
Kaitlyn
Kaitlyn's answer
4 answers (A Helpful Person)
1st