Ask Singapore Homework?

Upload a photo of a Singapore homework and someone will email you the solution for free.



Question

primary 6 | Maths | Ratio
One Answer Below

Anyone can contribute an answer, even non-tutors.

Answer This Question
Yvonne Chong
Yvonne Chong

primary 6 chevron_right Maths chevron_right Ratio chevron_right Singapore

Actually not ratio but a random question. Like to horoscope booklets with questions that doesn't mks my sense. Pls help. I still got more questions to ask cause Idk. Help plss. Thanks in advance

Date Posted: 4 months ago
Views: 32
J
J
4 months ago
Amount she paid for 2kg of sugar from shop A = $0.90 x 2 = $1.80

Since the average she paid was only 78 cents per kg,

$0.78 x 2 = $1.56

$1.80 - $1.56 = $0.24

We can see this as $0.24 was transferred from the cost of sugar bought from shop A to the cost of sugar from shop B,to make the cost 'go up' from 70 cents to 78 cents per kg.

$0.78 - $0.70 = $0.08

$0.24 ÷ $0.08 = 3

So 3 kg of sugar was bought from shop B.

(Check :

Actual cost of sugar from shop B
= 3kg x $0.70per kg
= $2.10

Total cost of sugar from both shops
= $2.10 + $1.80
= $3.90

Average cost of sugar = $3.90 ÷ (2kg +3kg)
= $3.90 ÷ 5kg
= $0.78 per kg

See 1 Answer

done {{ upvoteCount }} Upvotes
clear {{ downvoteCount * -1 }} Downvotes
Yvonne Chong
Yvonne Chong's answer
3 answers (A Helpful Person)
1st
Someone answered alr so I want to post another question that my whole family don't know yes legit. This is a big case people pls help look for my question people.