Ask Singapore Homework?

Upload a photo of a Singapore homework and someone will email you the solution for free.



Question

primary 6 | Maths | Fractions
One Answer Below

Anyone can contribute an answer, even non-tutors.

Answer This Question
Candy
Candy

primary 6 chevron_right Maths chevron_right Fractions chevron_right Singapore

Pls help

Date Posted: 1 week ago
Views: 17
J
J
1 week ago
Let number of ties = 4u , wallets = 1u

4u ties cost $184 more than 1u wallets.

So $840 - $184 = $656

$656 ÷ 2 = $328

The wallets cost $328.

Cost of 4u ties = $328 + $184 = $512

So cost of 1u ties = $512 ÷ 4 = $128

We compare the costs of 1u wallets and 1u ties.

Difference in price = $328 - $128
= $200

Since one wallet costs $50 more than a tie,

$200 ÷ $50 = 4

So 4 wallets cost $200 more than 4 ties. This also tells you that 4 wallets were bought.

See 1 Answer

done {{ upvoteCount }} Upvotes
clear {{ downvoteCount * -1 }} Downvotes
Henry Tan
Henry Tan's answer
240 answers (A Helpful Person)
1st
Hi Candy, I have uploaded steps by steps working of the above to YouTube https://youtu.be/q-OcA-kIbnY , you can learn from there.